Prokuroria kërkon 25 vite bu.rg për Izet Haxhinë/ I akuzuar për vras.jen e Azem Hajdarit

Prokuroria ka kërkuar dë nimin me 25 vite bu rg për ish-truprojën e Sali Berishës, Izet Haxhinë. Lajmi bëhet i ditur për “BalkanWeb” nga gazetarja Klodiana Lala.

Kujtojmë se Izet Haxhiaj akuzohet për vr asjen e ish-deputetit të Partisë Demokratike, Azem Hajdari, i cili u që llua me ar më jashtë go dinës së selisë blu, më 12 shtator 1998.

Siç raporton gazetarja Lala, avokati i Haxhisë ka kërkuar riçelje të shqyrtimit gjyqësor, por kërkesa është rrëzuar nga gjykata, dhe kjo ka bërë që Izet Haxhiaj të br aktisë seancën në shenjë proteste.

Izet Haxhiaj u ekstradua nga Turqia në vitin 2018, ku nisi betejën me drejtësinë shqiptare për një nga ngjarjet më të bujshme të këtyre 30 viteve, vr asjen e Azem Hajdarit.

Share:

Author: ouralb_admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *