Lajm jo i mirë/ Një atak në zemër i merr jetën vëllait të Diego Maradonës

Hugo Maradona, vëllai më i vogël i legjendës së futbollit argjentinas Diego, ka vdekur nga një atak në zemër në moshën 52-vjeçare. Hugo pësoi sulmin fatal në shtëpinë e tij në Napoli, qyteti ku Diego luajti në kulmin e karrierës së tij dhe ku Hugo luajti si i ri, rreth orës 11:50 të së martës. Vdekja e tij vjen vetëm 13 muaj pasi një arrest kardiak vrau Diego heroin e Kupës së Botës të Argjentinës dhe një nga më të mëdhenjtë që ka luajtur ndonjëherë i cili vdiq në Argjentinë në nëntor 2020 në moshën 60-vjeçare.
Hugo Maradona, younger brother of Argentine football legend Diego, has died at the age of 53 (pictured in May this year)
Hugo u pa në stadiumin Maradona në Napoli për të marrë pjesë në një ceremoni në kujtim të vëllait të tij të ndjerë dhe legjendës së futbollit vetëm një muaj më parë. Ai ka lënë pas një bashkëshorte, Paola Morra me të cilën u martua në vitin 2016 dhe tre fëmijë. Më i riu nga vëllezërit Maradona Hugo ishte gjithashtu një futbollist i shkathët dhe nënshkroi si junior për Napolin në moshën 18-vjeçare në 1987. Por ndryshe nga vëllai i tij, i cili luajti vitet e tij më të mira në klub dhe nderohet në qytet si një figurë e shenjtë, Hugo u huazua shpejt te Ascoli. Më 20 shtator 1987, dy vëllezërit luajtën kundër njëri-tjetrit me Napolin e Diego-s duke dalë 2-1.

Ylli i ri i Argjentinës Diego Maradona (L) përshëndet turmën pas një ndeshjeje të Argentinos Juniors, Buenos Aires, 1979, me vëllain më të vogël Hugo të fotografuar përkrah tij

Hugo vazhdoi të luajë në ligat e vogla në Spanjë, Austri dhe Venezuelë përpara se të përfundonte karrierën e tij të lojës në Japoni në fund të viteve 1990. Pas kësaj ai iu drejtua stërvitjes dhe u përfshi në një sërë akademish të të rinjve. Ai u vendos në Napoli, ku ishte një figurë publike, duke udhëhequr një shërbim përkujtimor për vëllain e tij në stadiumin Maradona vetëm muajin e kaluar.

Share:

Author: ouralb_admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *