Ne do vazhdojmë me vizatimet dhe karikatura, profesor |

  0
  3


  Ky postim është lexuar tashmë 3 herë!

  FRANCË– Presidenti i Francës, Emanuel Macron ka dënuar ashpër vrasjen makabër të mësuesit të historisë dhe gjeografisë, Samuel Paty.  Gjithashtu ai ditëne sotme ka shkuar në Facebook se i ka premtuar mësuesit, Paty se vizatimet dhe karikaturat do të vazhdojnë të jenë pjesë e jetës franceze dhe sulmet terroriste do të zvogëlohen në maksimum.

  ‘Samuel Paty u bë të Premten fytyra e Republikës! Gatishmëria jonë për të thyer terroristët, për të zvogëluar islamistët, për të jetuar si një komunitet i qytetarëve të lirë në vendin tonë. Fytyra e vendosmërisë sonë për të kuptuar, për të mësuar, për të vazhduar mësimin, për të qenë të lirë. Sepse ne do të vazhdojmë, mësues.Ne do ta mbrojmë lirinë që ju mësoni aq mirë dhe do ta mbajmë lart gamën e gjërave.Ne nuk do të heqim dorë nga karikaturat, vizatimet, edhe nëse të tjerët tërhiqen. Ne do të ofrojmë çdo shans që Republika u detyrohet të gjithë rinisë së saj pa diskriminim.Do të vazhdojmë profesor.Sepse ju kemi borxh.Sepse i detyrohemi njëri-tjetrit. Sepse në Francë, mësues, iluminizmi nuk shuhet kurrë.Rroftë Republika, Rroftë Franca,” shkruan Macron.

  Mësuese Samuel Paty u vra pasi u tregonte nxënësve karikaturat e Profetit Muhamed gjatë orëve mësimore. Vrasajen e tij Presidenti Macron e ka quajtuar akt terrosizmi.

  (ka / dosja.al)

  Postimi Emmanuel Macron i bënë premtim mësuesit të vrarë në mënyë makabër: Ne do vazhdojmë me vizatimet dhe karikatura, profesor u mor nga Dosja AL.  Source link

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here