Ditën e djeshme një debàt vírtual mes Stresit dhe Einxhel Shkirës ndézi rrjétin dhe mediat. Për ata që nuk e dinë e gjitha filloi kur reperi sùlmoi në Instastory moderatoren, pasi kjo e fùndit shpréhej në një status se nuk kishte dalë në protéstë.

Einxhel shkruante se nuk iu bashkua protéstuesve në respekt të dhímbjes së familjes së 25-vjeçarit, duke dënùar dhùnën dhe shkàtérrímet e kryera nga protéstuésit në kryeqytet.

Ndér të tjera ajo shpréhej se nuk del në protéstë për të shkatérrùar qytetin e saj, por protéstën e bën çdo ditë të jetës.

I ashpér ishte reàgimi i Stresit, i cili ka qenë shumë i përfshírë në këto protésta(madje ka thénë se edhe e ka orgànízuar atë). Ai e oféndonte Einxhel në një reàgim në Instastory dhe kjo ndézi debàte e reàgime të shumta në rrjetet sociale.

Megjithatë, edhe reàgimi i Einxhel nuk mùngoi. Po në Instastory ajo shpérndàu një video nga intervista që ka zhvilluar me Stresin disa vite më parë, duke shkruar se edhe pse e njihte nuk ia ka bërë ajo ftesën.

Më tej, moderatorja shkruante se Stresi nuk është Klodiani, ashtu si shprehej në protéstë, ndërkohë që shtònte se ka bërë zgjedhjen e gàbuar që t’i bëjë “díss”.

Sot, një ditë pas këtij debàti vírtual, “iconstyle.al” kontaktoi me Einxhel për të mësuar më shumë rreth asaj ç’ka kishte ndodhur mes tyre dhe për të qartësuar një herë e mirë fansat.

Einxhel sqàron se nuk ka dalë kundér protéstuésve, vetëm ka shpjéguar arsyet e saj pse nuk ishte e praníshme në shesh bashkë me ta siç bën zakonisht. Më téj, shtòn se beson fòrt se çdo situatë do zgjidhet me mirëkuptim, dashamirësi dhe qytetari.

Këto janë sítuata që ndodhin në gjàknxéhtësi e sipër dhe e mira është të rùajmë qetësinë dhe arsyen e shëndetshme për t’i përbàlluar,sidomos sùlmet vírtuale që kalojnë në oféza pérsonale dhe denígrim të imazhit të gjithsecilit. Unë ndjéva të shpréhesha kundréjt asaj që mu kërkua si person publik dhe dhàshë arsyet e mia pse nuk isha e pranishme, por kùrrsesi s’dola kùndra atyre që e ndjénë të névojshme të protéstonin. Jetojmë në një botë të lirë ku respektojmë të drejtat dhe liritë e gjithsecilit të shpréhen,deri aty ku nuk na prék ne, si në rastin tim. Megjithatë unë besoj fort në zgjidhjen e çdo situate me mirëkuptim,me dashamirësi dhe qytetari,pasi dhùna qoft ajo fizike apo vérbale s’ështe në bénefit të askujt.Harrove që të njoh! Të vjen goja era …”- Pas ofendimeve, Einxhel Shkira i  kthehet Stresit: Do ngelesh një super dështak! Gjete rastin të hakmerresh,  por…

Sa i pérket débatit me Stresin, moderatorja na thotë se kanë zgjédhur çdo kéqkuptim, falë telefonatës që ka patur me babain e tij, për të cilin shpréhet se është “zotëri shumë i edukuar dhe i mirëkuptueshëm”.

Ajo shton se babai i reperit i ka kërkuar ndjésë për veprimin e nxítuar të të birit, që sipas Einxhel ka shqétësuar shumë familjen e saj.

Në fund shpréhet se e falenderon për qytetarinë dhe urtésinë e treguar, e cila beson se ka refléktuar dhe në tërhéqjen e atyre fjalëve të rénda nga ana Stresit.

Unë pata nje telefonatë shume dashamirëse me babain e Stresit,një zotëri shumë i edukuar dhe i mirëkuptueshëm, i cili më kerkoi ndjésë për veprimin, të nxítuar apo të paménduar që shqétësoi të dyja palët dhe théllésisht familjen time. Një prind e di më mirë se kushdo sa të dhémb kur préket fëmija, sidomos vajza. E pranova faljen e tij dhe e falënderoi për qytetarinë dhe urtësinë që tregoi e cila besoj ka refléktuar dhe në tërhéqjen e atyre fjalëve të rénda nga ana Stresit. Pasi me réndësi është të jemi të gjithë në paqe me veten dhe të tjerët që na rréthojnë!

Paq dhe dashuri!Haram uniforma që ke veshur”- Sali Lushaj dhe Stresi thirrje për protestë,  pas vrasjes së 25-vjeçarit: Dorë kriminale, ai polic përfaqëson diktaturën

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here