Pas dyerve të rënda dhe tuneleve konkrete janë serverët e fshehur kompjuterikë, të lidhur me asgjë, në të cilat ekziston një ‘çelës’ i pasurisë së madhe digjitale.

Sipërmarrësi argjentinas Wences Casares kaloi vitet e fundit duke bindur miliarderë dhe milionerë nga Silicon Valley se bitcoin është monedha e së ardhmes, të cilën ata gjithashtu duhet ta kenë dhe se njeriu më i mirë për kujdesin e tij është pikërisht ai.

Start-Up i tij Xapo ka ndërtuar një rrjet të madh bunkerëve të nëndheshëm, thesare për të ruajtur bitcoins në pesë kontinente, duke përfshirë një të vendosur në ish-bunker ushtarak zviceran. Xapo është i njohur për listën e gjatë të klientëve dhe shqetësimeve të mëdha të sigurisë, por është edhe më i njohur – sa para digjitale gjenden në këta bunkerë?

Klientët e tyre thonë se janë rreth 10 miliardë dollarë në bitcoin, por është e vështirë të dihet vlera e saktë, pasi çmimi i bitcoin ndryshon. Në duart e tyre gjendet çelësi për rreth 7 për qind të tregut të bitcoin në botë, shifër kjo e jashtëzakonshme për kompaninë ‘e vjetër’ vetëm katër vjet, që sipas këtyre vlerësimeve ka mbi 98 për qind të depozitave në 5.670 banka në SHBA.

Ruajtësit e ‘gjuetisë’ botërore kanë një rregullore të veçantë. Biznesi i tyre zviceran mbikëqyr Shoqatën e Standardeve të Shërbimeve Financiare, i cili kontrollon anëtarët për të gjetur nëse ato janë në përputhje me rregullat e rrepta të pastrimit të parave.

Shërbimi iu ofrua gjithashtu klientëve amerikanë nëpërmjet një korporate Delaware të regjistruar në Rrjetin e Përmbarimit të Krimit Financiar të Departamentit të Thesarit të SHBA dhe të licencuar në disa vende.

Besimi është Casares – një sipërmarrës i njohur për pseudonimin “Pacienti Zero”, i cili ka nxitur interesin e Silicon Valley për bitcoin – të fituara nga ndjekësit e tij dhe kompanitë e mëdha të investimeve si Grayscale dhe CoinShares.

“Ata që nuk kanë çelësat për pasurinë digjitale vetë, kanë dorëzuar çelësat për Xapo”, tha Ryan Radloff i CoinShares, i cili në kutitë e tij fsheh më shumë se 500 milionë dollarë në vlerë të bitcoins.

Lista e mbështetësve të tyre, miliarderëve, përfshin LinkedIn, të udhëhequr nga bashkëthemeluesi i tyre Reid Hoffman dhe ish-tregtari i Wall Street, Mike Novogratz, i cili është aktualisht në procesin e krijimit të bankës së tij të kripto-tregtare. Ata parashikojnë se bitcoin do të mbetet aty përgjithmonë, dhe frika e tyre më e madhe është – vjedhja e tij.

Rregulli i parë dhe ndoshta më i rëndësishëm për zotërimin e një bitcoin është të sigurojë një çelës privat në veçanti – një kod që lejon përdorimin e bitcoin. Nëse çelësi është kapur nga hajdutët, në këtë moment mund të mbeteni pa kurrgjë dhe shanset që bitcoins e vjedhur do t’ju kthehen janë pothuajse zero.

Nëse çelësi juaj është i lidhur me një pajisje me internet, edhe pse është shumë praktike, është në të vërtetë shumë e rrezikshme, pasi hakerët kanë provuar të jenë shumë të shkathët dhe do të marrin të dhëna pa asnjë problem.

Alternativa më e popullarizuar është një ‘magazinim i ftohtë’, çelësi i të cilit është në një pajisje jashtë linje – USB. Por rreziku mbetet, hakerët dinakë janë në gjendje të vënë kurthe në kompjuter për të siguruar qasje në ‘ruajtje’, në pikën e lidhjes me internetin, shkruan Bloomberg.

Disa kriminelë i janë kthyer qasjes tradicionale të grabitjes, që përfshin thyerjen dhe rrëmbimin. Vetëm për shkak të çështjeve të ndryshme të sigurisë, pronarët e pasur të bitcoins fshehin identitetin e tyre, rrisin sigurinë e shtëpive të tyre dhe madje trajnojnë një lloj vetëmbrojtjeje.

Xapo ofron një zgjidhje për të ruajtur bitcoins të vlefshme thellë në male me një rrjet të fortë sigurie.

“Ata janë të parët që njohën rëndësinë e rolit të kujdestarisë dhe funksioneve të sigurisë”, tha Hoffman, firma e investimeve të të cilit Greylock Partners në Xapo investoi 20 milionë dollarë në 2014, vetëm disa vjet pasi Casares e nxiti atë duke blerë bitcoin e parë.

Në Xapo zgjat rreth dy ditë për të tërheqë bitcoins dhe procesi përfshin kontrollimin e identitetit të klientit dhe autorizimin e kërkesës përpara se të miratohen transaksionet me çelësa privatë nga vende të ndryshme.

Në mënyrë që transaksioni të autorizohet, kërkohet miratimi nga tre palë të ndryshme. Kompania gjithashtu u ofron klientëve mundësinë për të shitur dhe blerë bitcoins dhe kanë krijuar kartën e parë të debitit për shpenzimet.

Misioni i Casares është bitcoin. Ky argjentinas u lind në fermën e deleve në rajonin e Patagonisë argjentinase dhe nga më të hershmit përjetoi fuqinë e inflacionit në lëkurën e tij. Ishte pikërisht pasiguria financiare që e bëri atë të krijonte një sërë startesh financiare dhe teknologjike që i siguruan miliona para se të fillonte të merrej me bitcoin.

Ai shiti 75 për qind të Patagonisë, portal financiar në Amerikën Latine për 529 milionë dollarë në vitin 2000 dhe Lemon digjital për 43 milionë dollarë 13 vjet më vonë, të gjitha në mënyrë që të përqendrohej në valuta digjitale. Ai tashmë ishte një pronar i madh bitcoin, të cilit i beson jashtëzakonisht shumë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here