E fundit ne korene e veriut, zyrtari pranon vd ekjen e King Jong-un

Një mbrojtës i Koresë së Veriut pretendon se ai është ’99 %i sigurt’ se Kim Jong Un ka vdekur, duke thënë se Pyongyang mund të njoftojë lajmet këtë fundjavë.

Ji Seong-ho i tha agjencisë së lajmeve Yonhap të Koresë së Jugut, se ai ishte informuar se Kim vdiq fundjavën e kaluar pas operacionit kardiovaskular.

Mbrojtësi tha që motra e Kim, Kim Yo-jong ishte në linjë për të pasuar vëllanë e saj, pasi Kim nuk është parë në publik që nga 11 prilli dhe mungesa e tij ka ngjallur spekulime në lidhje me shëndetin e tij, por Seul dhe Washington kanë kundërshtuar pretendimet se ai është i sëmurë rëndë apo i vdekur.

North Korean dictator Kim Jong-un (pictured in March this year) has not been seen in public since April 11 – prompting rumours that he is gravely ill or dead

Ji, një mbrojtës që u zgjodh në parlamentin e Jugut në fillim të këtij viti, është i fundit që sugjeron që Kim mund të ketë vdekur pas operacionit në zemër.

Ai u shpreh:

Kam pyetur veten se sa kohë mund të kishte duruar pas operacionit kardiovaskular. Unë kam qenë i informuar se Kim vdiq fundjavën e kaluar.Nuk është e sigurt 100 %, por mund të them se mundësia është 99 %. Koreja e Veriut besohet se po lufton me një çështje mjaft të ndërlikuar.

Share:

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *